Бережани–Ключборк: десятиліття співпраці

 
З 1 по 5 вересня у Польщі побувала офіційна делегація від Бережанщини. Темою поїздки було відзначення 10-літньої співпраці між нашим містом Бережани та польським містом Ключборк (гміна Ключборк, воєводство Опольське). Перша частина святкувань відбулася в Бережанах за участю польської делегації 24 серпня. Друга частина відбувалася у Ключборку 2-4 вересня 2011 р. Про це – докладно.
 
У складі делегації від Бережанщини були: міський голова Володимир Музичка з дружиною Іванною, його заступник Ігор Гуль, член виконкому Володимир Стефінів, депутати міської ради (від різних фракцій) – директор БМКП «Добробут» Андрій Бурдаш,  викладач БАТІ Мирон Жибак, спеціаліст ПФУ Володимир Пастух, підприємець Богданна Романишин; директор ДІАЗ у Бережанах Василь Зорик, директор Краєзнавчого музею Надія Голод, начальник начальної бази НУ «Львіська Політехніка» Петро Михайлевич, начальник районного відділу юстицію Зінаїда Браїловська, начальник Бережанського РЕМ Мирослав Лехіцький, начальник ВАТ «Бережани ГАЗ» Марія Ватраль, завідуюча дитячого садка «Золотий ключик» Марія Винник, концертмейстер хору «Просвіта» РБНТ Лілія Бабич, співоче сімейство Постоланів – Мирон (власник садиби і бандурист) і Оксана (голова Жуківського осередку Кластеру сільського туризму «Мальовнича Бережанщина»); голова громадської організації Володимир Якимів та спеціаліст міської ради Ігор Градовський (які разом із Людмилою Кузів були водіями бусів).
 
Завантажившись подарунками (за рахунок учасників), делегація виїхала з Бережан зранку 1 вересня. Дорогою заїхала на коротеньку екскурсію в Краків – друге за величиною та кількістю мешканців місто у Польщі після Варшави,  одне з найстаріших міст Польщі, з тисячолітньою історією, багатою культурною і архітектурною спадщиною. Там делегація оглянула центральну частина міста і фортецю Вавель (Бережанський замок називають «східним Вавелем). У Ключбоку делегацію зустрів прес-секретар міської ради Матеуш Дипка, який спровадив на вечерю та до спортивного інтернату – готелю міської ради при міському стадіоні.
 
Зранку 2 вересня кілька осіб з делегації відбули на зустріч з районною владою. (враховуючи проведення регіонального Фестивалю «Дзвони Лисоні», представники влади Бережанського району не поїхали у Польщу). На зустрічі були присутні польські преса і телебачення.
 
Трохи пізніше решта бережанців пройшлися міським парком (який обслуговує громадська організація «Долина Стобрави») у приміщення міської та районної рад. По сходах були виставлені стенди, на який зафіксовано події співпраці від 2001 по 2011 рік. 
У великому конференц-залі відбувалася конференція «10 років співпраці – обмін словами, думками і вчинками». На конференції виступили: мер міста Ключборка Ярослав Кєлар з презентацією, міський голова Володимир Музичка з доповіддю про співпрацю наших міст, історик Вітольд Голінський (автор книги «Старі поштівки Бережан»), та інші науковці. З привітаннями для міст-партнерів виступили: посли сейму, представники сусідніх гмін та воєводства, депутати та колишні мери міст, представники партнерського полякам міста Бад-Дюркхайм (Німеччина), які потім пообіцяли у наступному році відвідати Бережани з метою обговорення можливого партнерства. В музичні перерви виступали наші (Ліля і Постолани) та польські віртуози. 
 
Після дружнього обміну подарунками, відбулося спільне нагородження осіб та організацій, які найбільше долучилися до співпраці. Від Бережанщини були відзначені: попередні мери міста Бережани Степан Гурський та Василь Зорик, депутат Ігор Островський, краєзнавець Богдан Тихий, дитячий садок «Золотий ключик» та його завідуюча Марія Винник, гімназія ім. Б.Лепкого та її директор Микола Будар, громадський діяч Оксана Постолан та інші.
 
Після смачного обіду та фотосесії біля постаменту міст-побратимів (якого, до речі, досі немає у Бережанах), делегацію повезли знайомитися з прекрасними місцями гміни Ключборк – селище Лігота Дольна, готель-ресторан «У Рудольфа над ставом» в Богачіцах (там якраз працювала знімальна група польського «Діскавері»), та господу сільського туризму Барбари і Вітольда Стодоли у Богданчовіцах.
 
В суботу, 3 вересня, бережанці мали змогу дивитися футбол між жіночими командами Ключборка. Потім завітали в історичний лицарський табір, що розташувався у міському парку, де мали змогу постріляти з лука, метати списи, ножі чи сокири, кататися на конях, одягати кольчугу чи шоломи, писати гусячим пером та плести пряжу, а також споглядати середньовічні звичаї.
Дорогою з Ключборка делегації показали роботи по реконструкції міського ставу, який матиме близько 60 га водного плеса, 2 острівці посередині, нові шлюзи, великий пляж та асфальтовану велосипедну доріжку довкола озера. Завершити роботи планують наступного року, оскільки кошти виділяють із міського бюджету. Принагідно Ключборкська влада похвалилася, що вони єдині у Польщі за міські кошти будують об’їзну дорогу.
 
У селі Лівковіци того дня відбувався Опольський Ярмарок Фольклору. На мистецькій поляні були представлені наступні майстер-класи: середньовічне рукоділля, будівництво з глини (яке представляв знайомий багатьом бережанцям громадський діяч Адам Ульбрих з дружиною), традиційні вітражі, ручна вишивка та плетіння, писанки та крашанки, різьба по дереву, артистичне ковальство, вироби з масла, хліба і меду, плетіння з лози, гончарство та інші. Виступати на Ярмарку запросили також і наших артистів – сімейство Постолан та Лілію Бабич, які виконали по кілька пісень «на біс».
 
У неділю, 4 вересня, у тому ж селі відбувалися «Обжинки-2011». Наша делегація разом з представниками влади із трибуни споглядали парад: попереду йшли місцеві дівчата-барабанщиці та хлопці з оркестру, а за ними кожне село гміни Ключборк (яких більше 20) виїздили на різних засобах: тракторах, автомобілях, мотоциклах, каретах тощо з якоюсь своєю коротенькою виставою. 
Представники влади мали визначити місця і пізніше оголосити та нагородити переможців цьогорічного параду. Бережанська делегація теж приймала участь у виборах і презентувала село-переможця бережанським красивим та смачним короваєм.
На Обжинках знову виступали бережанські артисти, діти сільського Дому культури, також людей забавляли польські артисти Мірек Єровський та гурт Music Box.
 
Зранку в понеділок, 5 вересня, бережанці вирушили додому. Дорогою знову завітали у Краків, на цей раз на цвинтар – відвідати могилу Богдана Лепкого. Прибравши могилу, поклавши квіти і помолившись, виконали пісню «Чуєш, брате мій» і помчалися у рідне місто Бережани.
 
Б.І.