200 кроків до Тараса Шевченка


Від сьогодні залишається рівно 200 днів до 200-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка. Цією публікацією ми презентуємо проект Бережанського краєзнавчого музею «200 кроків до Тараса Шевченка». Коротке інтерв’ю з автором проекту – старшим науковим співробітником музею Миколою Проців.

- Чому так завчасно почали відзначати ювілей Тараса Шевченка?

Зазвичай, ми згадуємо про визначні дати в житті країни незадовго до їх відзначення. І тоді спрацьовує схема: засідання оргкомітету, урочисте зібрання, концерт, кілька публікацій в ЗМІ і… все. Швидко підготували, швидкоплинно відбулося і... забули, бо пора готувати інший ювілей. Тарас Шевченко заслуговує на більшу увагу!

- Які саме кроки на шляху до 9 березня 2014 року?

Передбачено чимало заходів. Назву кілька з них: виставка афіш Шевченкових свят з фондів музею; філателістичні виставки «Останнім шляхом Кобзаря» Олександра Караневича та «Шевченко в монументальній скульптурі» Олега Поливка, видання покажчика «Шевченкіана Бережанського краєзнавчого музею» та історико-краєзнавчого дослідження «Тарас Шевченко в Бережанській гімназії», проведення першого уроку на тему: «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття!» нового навчального року. І звичайно, рубрика «200 кроків до Тараса Шевченка»в газеті «Береж інфо», яку розпочинаємо нинішньою публікацією.

Спільно з товариством «Адамівка» імені Володимира Савчака в міському будинку «Просвіта» планується організація виставки «Шевченко в нашій хаті», експонатами якої мають стати предмети Шевченкової тематики з кожної хати, з кожної родини з вулиці Шевченка.

- Просимо кілька слів про важливу складову проекту - захід «Розкажи світу про Тараса Шевченка».


Це буде випуск пам’ятної поштової картки «Розкажи світу про Тараса Шевченка», в основі якої буде зображення офіційного логотипу Шевченкового ювілею, автором якого є Олег Шупляк. Двісті пронумерованих поштівок з автографом автора логотипу розійдуться під час «Тижня листа» (7-13 жовтня) з Бережан на адресу українських (і не тільки) інституцій на всіх материках. Перша буде відправлена в село Моринці на Черкащині. Картки отримають: Національний музей Тараса Шевченка, Союз українок Австралії, бібліотека Конгресу США, Українсько-Бразильська Центральна Репрезентація, Конгрес українців Канади, Російській академія мистецтв у Санкт-Петербурзі, меморіальний музей у Форт-Шевченку в Казахстані, українська антарктична експедиція «Академік Вернадський» в Антарктиді… Остання (двохсота) картка буде адресовано в Шевченківський національний заповідник у Каневі. Частину номерних карток отримають колекціонери з багатьох міст України та за кордоном, які колекціонують матеріали Шевченкіани. Зараз уточнюється список розсилки.

Загальний наклад поштової картки «Розкажи світу про Тараса Шевченка» – 1000 примірників. На звороті буде короткий опис проекту українською та англійською мовами. Для оплати відправлення будуть використовуватися поштові марки України Шевченкової тематики – про це подбало Бережанське відділення зв’язку. Усі бажаючі зможуть придбати картку в музеї напередодні чи під час «Тижня листа» для того, щоб відправити її родині, друзям, знайомим у різні куточки світу, сповістивши тим самим про наближення величного Шевченкового ювілею, згадавши про добрий спосіб спілкування через пошту та нагадавши про рідне місто Бережани.

- Хто допомагатиме реалізувати проект?

БМГО «Рідне місто» (Володимир Якимів), міське Товариство Асоціації філателістів України (Олег Поливко) та міський Клуб «Колекціонер»(Олександр Караневич). Саме останній є автором ескізу поштівки.

- А коли і де відбудеться презентація проекту?

24 серпня в Краєзнавчому музеї, початок о 13.00 год. А на годину раніше відбудеться зустріч з колекціонером зі Львова Андрієм Захарківим-Олійником та закриття виставки «Бережани на старій поштівці». Тоді ж відбудеться розмова про випуск альбому, в якій увійдуть поштові картки з видом Бережан кінця ХІХ – поч. ХХ ст.

Запрошую усіх на ці два цікаві заходи, а також взяти активну участь у підготовці та відзначенні 200-ліття Тараса Шевченка.

Б.І.